Instagram Facebook

V lodičkách se neběhá

Ach ty lodičky, ty jsou tak krásný, ale ty nohy potom tak boli, a támhle to dře, tam to tlačí...No, ještě že jsme běžkyně:). Nicméně ani u běžeckých bot nic nesmíte podcenit a musíte si zvolit vhodnou obuv. ASICS, jako jedna z mála značek, stále nabízí neutrální a pronační modely. Dále pak vybíráte ze silničních, trailových, nebo kombinovaných modelů (TR- Trail&Road). Je dobré mít od každého něco, boty je třeba střídat, jak kvůli různému povrchu po kterém běháte, tak, aby noha byla vystavena různému druhu tlumení/sklonu pata špička/geometrii boty. Rozmanitost je důležitá v každé sféře života. Modely jsou dostupné i v jiných barvách, stačí si jen vybrat:).


1.    Boty na silnici:


Je důležité si uvědomit, že silniční boty jsou sice skvělé na asfalt, ale do trailu jsou nevhodné. To samé o trailových botech na silnici. V zimě taky nejezdíte s letními gumami (aspoň doufám:D). Nejdříve se tedy podíváme na silniční boty, které použijete na tréninky pouze na silnici.

Neutrální vs pronační obuv
Pokud nevíte, jestli jste neutrální nebo pronační běžkyně, poraďte se se svou trenérkou nebo si skočte do běžecké speciálky, udělají vám diagnostiku. Markantní pronaci je vidět pouhým okem, a to že při došlapové fázi běhu se noha v oblasti kotníku jakoby „ohne“ dovnitř.

1.1.    Neutrální silniční obuv:

Topovkou mezi silniční obuví a nejpohodlnější botou vůbec s technologií PureGel, která vám poskytne bezpečné tlumení nárazu a zároveň vám pěna FF Blast+ ECO s Bio Složkou navrátí energii při odrazu zpět, je GEL-NIMBUS 25. Rozdíl pata špička je 8 mm, Celá mezipodešev s širokou základnou pro maximální pohodlí a hladký přechod z paty na špičku je pak doplněna jemnými obloukovými výstupky a také drobnými výřezy, které jsou jak vizuálním prvkem tak slouží i k řízené deformaci a podpory stability pěny při zatížení. Tato bota je navržena pro maximální komfort při dlouhých trénincích.

 

Pro běžkyně, které preferují více pěny a tím pádem dynamičtější odpich jsou boty NOVABLAST 3 nejlepší volbou. Trampolínová konstrukce podešve a pěna FF Blast+ vás odrazí do dalšího kroku. Svršek je velice přilnavý a tak celá bota vytváří velice lehký pocit na noze. Tato bota se řadí do rychlejší kategorie, právě proto, že gel byl nahrazen větším množstvím pěny pro více návratnosti energie a snížení hmotnosti boty. Mezi běžci je používána jak na delší tratě tak i jako rychlejší bota.

 

Pro běžkyně, které chtějí sice neutrální botu, ale přece jenom s trochou té stability jako je u pronačních bot, je určen GEL-PURSUE 8. Tato bota je vyráběna pouze pro REC obchody (Running Expert Club) a je opravdu jedinečná. Gel v patě tlumí nárazy a konstrukce pěny ve střední části pomáhá udržet nohu v neutrální poloze a stabilizuje celou botu. FF Propel je pěna s vyšší hustotou a tak je vhodná pro běžkyně, co preferují trochu „tvrdší“ mezipodešev.

 

1.2.    Pronační silniční obuv:

GEL-KAYANO 29 je topovkou pro silniční běh v kategorii pronačních bot. Je to takový sourozenec GEL-NIMBUS 24. Obsahuje Gel pro tlumení nárazů a pěnu FF Blast+ pro odpich. Liší se nicméně technologii LITETRUSS, která z KAYANO děla právě pronační botu. Tato hustší pěna v oblasti středu a pak podél vnitřní části chodidla, vytváří oporu, a tak, když při došlapu má noha největší tendenci kolabovat dovnitř, tato pěna ji podrží v neutrální poloze a navede chodidlo středem k odpichu. Stabilitě také pomáhá patní kolébka z TPU která při došlapu stabilizuje patu ve středu.

 

Pro běžkyně, které chtějí pronační botu, ale zároveň chtějí menší drop (rozdíl pata špička) než je u GEL-KAYANO (u dropu hlavně záleží na osobní preferenci) a mezipodešev z vyšší hustotou (opět hodně záleží na osobní preferenci a pohodlí) jsou tu GT-2000 10. Pohodlná pronační bota s technologií LITETRUSS vám opět zajistí podporu tam, kde ji zrovna potřebujete a navede chodidlo od došlapu k odrazu bezpečně středem.

Dostupné i v GORE-TEX verzi.

 2.    Boty TR – Trail&Road


Vyběhnete z domu, máte před sebou 5 km po asfaltu a 5 km na pěšině v lese (žádný divoký offroad:)). Tak co teď? Trailovky si na silnici ošoupete, navíc na pěšinky by vám stačilo něco s menšími výstupky na podrážce, no a v silničkách to zas bude moc hladký. ASICS myslel i na tuto variantu a vytvořil speciální kolekci Nature Bathing (opojení přírodou), ve které je obuv, která je ve své originální formě silniční, ale došlo k upravení barev svršku, jež se inspirovalo japonskou frází „shinrin yoku“. Její barevné provedení svou inspiraci čerpá z uklidňujících odstínů přírody. Obuv má novou podešev, navrženou právě na kombinaci silnice a trailu. Proto tedy za názvem TR (T-trail, R-road)

2.1. Neutrální boty TR

NOVABLAST 3 TR se stala vlajkovou lodí TR kategorie pro rok 2022, a jak už bylo uvedeno v kategorii neutrálních bot na silnici, je to bota pro běžkyně, které preferují více pěny a tím pádem dynamičtější odpich. Trampolínová konstrukce podešve a pěna FF Blast+ vás odrazí do dalšího kroku. Svršek je velice přilnavý a tak celá bota vytváří velice lehký pocit na noze. Tato bota se řadí do rychlejší kategorie, právě proto, že gel byl nahrazen větším množstvím pěny pro vyšší návratnost energie a snížení hmotnosti boty. Mezi běžci je používána jak na delší tratě tak i jako rychlejší bota.

 

Kdo jiný další by měl mít svoji TR verzi, než bota, jejíž samotný název (NIMBUS – druh mraku) indikuje maximální komfort. GEL-NIMBUS 24 TR, jak již bylo uvedeno v kategorii silničních bot, je topovkou mezi silniční obuví s technologií gelu. Poskytne vám bezpečné tlumení nárazu a zároveň pěna FF Blast+ vám navrátí energii při odrazu zpět. Rozdíl pata špička je 13mm a tento sklon nejen že šetří vaše achilovky, ale také příjemně odvaluje z paty na špičku a do odpichu.3.     Boty do terénu/ TRAIL:


Trailové boty jsou určeny do pořádného off roadu, takže prostě bahýnko, kameny, šišky, houby, medvědi. Tyto boty jsou vybaveny podrážkou se speciální technologií ASICS GRIP, která vás podrží a vy budete v kopcovitém terénu jako kamzík. Takže až trenérka zavelí, jdou se běhat kopce do terénu, víte po čem sáhnout;).

Pro běžkyně hledající botu do pořádnýho off roadu, co nabízí maximální tlumení, komfort a trakci pro běh z kopce do kopce, jsou ideální volbou ASICS TRABUCO. Celá podrážka je tvořena technologií ASICS GRIP, která vás podrží. Zdvihnutá špička příjemně překlápí při běhu z paty na špičku a tím vám šetří energii. Obuv je navržena s prodyšným, bezešvým a pružným svrškem, který se snadno přizpůsobí přirozenému pohybu nohy. Špička poskytuje více prostoru pro pohodlné roztažení prstů a střih rovněž skvěle obejme nohu ve středové části, kde nabízí noze potřebnou podporu.

 

GEL-TRABUCO 10 je vaší další možnou volbou, a to hlavně pro běžkyně, které hledají v trailu trochu stability. Díky své technologii DUOMAX na vnitřní straně boty, vám je poskytnuta trocha té podpory a bota podrží vaše chodidlo v neutrální poloze. Gel pod patou ztlumí náraz a jistě oceníte i kapsičku v jazyku, do které bezpečně schováte vaše tkaničky a předejdete tak různým faux pas.

Dostupné i v Gore-Tex verzi.

 

Rychlejší, až závodní bota je ASICS FUJI SPEED. Svršek tvoří extra lehký materiál Nexkin, který zvyšuje odolnost proti oděrům kamenů a kořenů. Elastické tkaničky k tomu snižují tlak na horní část chodidla a taky ti díky nim bota skvěle padne. FUJI SPEED je  inspirovaná našimi závodními modely a obsahuje propulzní desku Pebax i technologii GUIDESOLE™. Tyhle technologie podporují hladký propulzní výstup i plynulý sestup i v těch nejnáročnějších terénech.

 

ASICS FUJI LITE 3 jsou vaší volbou, pokud hledáte trailovky s vysokým obsahem recyklovaného materiálu. Všechny produkty od ASICS s LITE označením znamenají, že právě u tohoto produktu se zaměřuje na udržitelnost. Samozřejmě jako člen rodiny trail má i FUJI LITE 3 technologii ASICS GRIP, která vás udrží v terénu a kapsičku na tkaničky pro prevenci nepříjemností. FUJI LITE 3 je také vybavena reflexními prvky, takže vás bude vidět, až budete v lese běhat při úplňku.

/Zdroj ASICS/

 

Hlavní partneři


Top4Running ASICSPartneři

Top4Running

Velká Bíteš

Produktoví partneři


Bjež

Řemeslná pekárna Jindřichov

RAJEC

Sonberk

TUC

FIGARO

Sebamed

Beauty made easy

Burgit

Fem fresh

Sanctuary SPA

Halls

OREO

Milka

 

Institucionální partneři / Mediální partneři


Nové Město na Moravě

Velkobitešsko

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Svět běhu

HiTRÁDi VYSOČina

 


   Copyright © 2018

NoMen Run - Instagram NoMen Run - Facebook