Instagram Facebook

 

ZAČÍNÁME S TRÉNINKEM

Za téměř 4 měsíce do závodu se toho dá hodně stihnout a i když nejste super atletky, a prozatím nedáte desítku denně, zvládnete se NoMen Run připravit.


Bára Tomešová
přípravila krásný praktický návod jak na to. A abychom vás v tom nenechali, je tu i podpora ve formě organizovaných výběhů v šesti lokalitách v Čechách, na Moravě (tady hlavně, bo jsme z Moravy;)) a na Slovensku pod záštitou Danube Runners.

 

- ABYCHOM NEBYLY POVIDLA, I TRÉNINK MUSÍ MÍT SVÁ PRAVIDLA -


Každý trénink by měl začít zahřátím - může to být chůze, lehký rozklus. Odvážnější mohou přidat i švihadlo (ideálně 10 - 15 minut), po té následuje rozcvička, kterou si všichni pamatujeme z mládí :-)

Další nedílnou součástí tréninku je běžecká abeceda, která zlepšuje koordinaci pohybu, techniku běhu a frekvenci pohybu - lifting, skiping, vysoká kolena, odpichy, zakopávání, střídavé úkroky do stran, běh pozpátku, poskoky…
Po abecedě můžeme provést ještě individuální dynamické rozcvičení - kmity, švihy, hmitání. Až se budeme cítit rozpohybované, můžeme se vydat k samotnému tréninku.

Po absolvování hlavní části tréninku - dávka km - je potřeba vyklusat se, lehce zregenerovat a pořádně protáhnout.JAK ZAČÍT BĚHAT?

Během prvních týdnů, kdy začínáte s během, je vhodné respektovat svoji aktuální fyzičku. Namísto ambiciózních cílů o počtu uběhnutých kilometrů je lepší stanovit si časový úsek, který poběžíme a nemyslet na vzdálenost, kterou chceme překonat.

 

BĚH NEBO CHŮZE?

Pokud by vám v prvních výbězích chyběla energie, je naprosto v pořádku přejít do chůze. Základem úspěchu je nezastavit se a pokračovat v pohybu vpřed. V ideálním případě je dobré začít plynulým během 20 - 30 minut. I tento poměrně krátký časový úsek můžeme, po vánočně-silvestrovském lenošení, v případě potřeby proložit chůzí. V okamžiku, kdy s úsměvem uběhneme půl hodiny v kuse, můžeme zvesela časový interval prodloužit na 45 - 55 minut. I tady je pro nás v rámci tréninku a zvyšování kondičky důležitá plynulost pohybu. Proto se nemusíme stydět proložit běh chůzí, základem je plynulost pohybu a pohyb sám o sobě.

RYCHLOST NEBO VYTRVALOST?

V okamžiku, kdy se hravě popasujeme i s 50 minutami kontinuálního běhu, přichází na řadu počítání kilometrů. Vzhledem k tomu, že už uběhneme skoro hodinu čistého času v kuse, můžeme v klidu sledovat kilometry a plánovat náročnější trasy. Přece jen v začátcích by ne všechny mohl motivovat k dalším výkonům nízký počet zdolaných kilometrů. A protože už všichni víme, že motto


- NO PAIN, NO GAIN -


(žádná bolest, žádný úspěch) neplatí, tak se v úvodních týdnech tréninku můžeme hravě řídit, mnohem příjemnějším, mottem: běhejte tak rychle, abyste si u toho zvládly popovídat. Ano, může se to zdát jako přelomová metoda tréninků nebo plané sliby, ale je to tak. Budeme-li schopné si popovídat zatímco běžíme, běžíme tempem, které je pro náš organismus vhodné, aerobní a tedy rozvíjející -> win-win.

 

BĚHÁM, PROTOŽE CHCI

A protože běh je stav mysli, tak jediná věc, která rozhoduje o našem pocitu úspěchu - neúspěchu, je způsob, kterým o běhání přemýšlíme. Pokud běh funguje pro nás - zmírňuje stres, vyplavuje hormony štěstí, spaluje kalorie, dává nám čas pro sebe a posouváme se. Pomáhá nám tedy i zvyšovat naše sebevědomí. Pak vůbec nezáleží na tom, co kdokoli jiný a nebo jakékoli stopky říkají o našem běhu.

O tom jak postupně zvyšovat tréninkové dávky a mít tréninky pestřejší si napíšeme koncem ledna, až budeme mít trochu natrénováno :).

-BT-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní partneři


Top4Running ASICSPartneři

Top4Running

Velká Bíteš

Produktoví partneři


Bjež

Řemeslná pekárna Jindřichov

RAJEC

Sonberk

TUC

FIGARO

Sebamed

Beauty made easy

Burgit

Fem fresh

Sanctuary SPA

Halls

OREO

Milka

 

Institucionální partneři / Mediální partneři


Nové Město na Moravě

Velkobitešsko

Kraj Vysočina

Jihomoravský kraj

Svět běhu

HiTRÁDi VYSOČina

 


   Copyright © 2018

NoMen Run - Instagram NoMen Run - Facebook